fbpx
Zadzwoń do nas

Architekt a projektant- któremu specjaliście powierzyć nasze mieszkanie?

Pozornie mogłoby się wydawać, że architekt a projektant wnętrz to dwie różne nazwy, które określają dokładnie ten sam zawód. Wiele osób też w języku potocznym używa ich zamiennie. Dobrze jest jednak wiedzieć, że w rzeczywistości tak nie jest, a zakres obowiązków jednego jak i drugiego jest trochę inny. W szczególności ma to znaczenie w momencie, kiedy chcielibyśmy przeprowadzić jakiś remont, ale sami do końca nie wiemy, czy lepiej zgłosić się do architekta czy do projektanta.

Architekt wnętrz a projektant- czym się zajmują? Projektant zajmuje się aranżacją

Projektant posiada znacznie węższy zakres uprawnień od architekta. Wynika to z faktu, że tak naprawdę musi posiadać jedynie jakikolwiek dyplom uczestnictwa w kursie projektowania czy studium, a nawet wystarczająca jest już szkoła policealna. Nie trzeba więc mieć żadnych uprawnień, nie jest też konieczne posiadanie wykształcenia wyższego w tym kierunku. Dlatego też rola projektanta ogranicza się do uczestnictwa w ostatnim etapie każdego projektu, a dotyczy aranżacji wnętrza. Rolą projektanta jest więc odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych oraz wszystkiego, co znajdzie się we wnętrzu. Projektant powinien dobrze rysować, mieć wyczucie estetyki oraz wyobraźnię przestrzenną. Może bowiem wykonywać rysunki koncepcyjne wnętrz i projekty w specjalnym oprogramowaniu komputerowym, może decydować o rozmieszczeniu gniazdek prądowych, może decydować o układzie ścian działowych, a także może diagnozować stan techniczny tego, co zastanie na miejscu w danym wnętrzu. Dodatkowo- projektant jest osobą, która musi umieć nawiązywać kontakt z innych, a także musi tak projektować, aby odpowiadać na ich potrzeby.

Architekt może znacznie więcej

Różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami zaczynają się już na etapie analizowania kwestii wykształcenia. Zawód architekta jest prawnie chroniony, a więc architektem może nazywać się tylko ta osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku architektury. Dzięki zdobytemu doświadczeniu posiada ona znacznie więcej możliwości od projektanta. Może między innymi zajmować się przygotowaniem pełnego projektu wnętrza od strony technicznej, umiejscowienia ścian, całej koncepcji mieszkania czy domu pod względem układu architektonicznego, poprowadzenia wszelkich instalacji i tak naprawdę wszystkiego, co dotyczy wykończenia wraz z możliwością prowadzenia nadzoru wykonawczego nad realizacją projektu.

Na którego specjalistę się zdecydować? Projektant a architekt w naszym domu

Jak można więc zauważyć, architekt ma więcej możliwości, ale posiada też wszystkie te umiejętności, co projektant. Jeśli jednak nasz remont nie wymaga ingerencji w konstrukcje budynku, burzenia ścian, całkowitej reorganizacji instalacji- możemy zdecydować się na zatrudnienie projektanta. Do architekta możemy się natomiast zgłosić w momencie, kiedy chcemy przeprowadzić naprawdę duże zmiany, których realizacja wymaga osoby posiadającej specjalne uprawnienia.