fbpx
Zadzwoń do nas

MAŁE MIESZKANIE

JAK URZĄDZIĆ MAŁE MIESZKANIE?

“Małe mieszkania to powierzchnie szczególnie trudne do aranżacji. Przestrzeń jest ograniczona, a trzeba w niej umieścić wiele potrzebnych przedmiotów czy mebli, tak, aby móc w takim pomieszczeniu normalnie funkcjonować.”

 

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

W małych mieszkaniach musimy sięgnąć po sprawdzone triki, które pomogą nam optycznie powiększyć powierzchnię oraz maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W takich pomieszczeniach żaden centymetr nie może się zmarnować, a my musimy oprócz odpowiedniego zaplanowania przestrzeni użytkowej, pamiętać także o tym, żebyśmy mogli bez przeszkód przemieszczać się po takim mieszkaniu, otwierać szafki oraz korzystać z niezbędnych urządzeń. Takie mieszkania, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, muszą dawać nam trochę wolności i oddechu i jest to jak najbardziej możliwe, tylko musimy dobrze przemyśleć jak je odpowiednio zaaranżować.

 

Jakie kolory do małych wnętrz?

W tego typu pomieszczeniach istotne są kolory. Jeśli zastosujemy jasną paletę barw, zapewne rozświetlimy wnętrze i dodamy mu troszkę centymetrów. Jasne wnętrza wydają się większe, przestronniejsze i czystsze. To bardzo prosty zabieg. Oczywiście możemy dodać takim mieszkaniom trochę koloru, jednak musimy pamiętać, że mogą to być tylko akcenty i musimy unikać stosowania zbyt dużej ilości barw. Tym samym, do tego typu wnętrz, polecane są odcienie szarości, bieli, beży, które optycznie powiększą mieszkanie i nie będą przytłaczały zbyt intensywnymi i ciężkimi kolorami.

 

Jaka podłoga?

Kolejnym istotnym elementem jest podłoga. Przy jej wyborze powinniśmy pamiętać, że w małych mieszkaniach sprawdza się podłoga wykonana z jednego rodzaju materiału, tak, aby stworzyć wrażenie motywu przewodniego. Jeśli zatem wybierzemy podłogę drewnianą, powinna być ona w całym mieszkaniu i zamykać je w ładną klamrę.

 

Oświetlenie

Podobnie istotne jest oświetlenie. Dzięki odpowiedniemu doborowi sposobu oświetlenia i punktów świetlnych możemy optycznie powiększyć pomieszczenie. W małych wnętrzach warto zainstalować punkty świetlne, czy kinkiety. Jeśli pomieszczenie będzie odpowiednio oświetlone i jasne – będzie wydawało się większe.

 

Jak oszukać wzrok?

W małych pomieszczeniach idealnie sprawdzają się lustra, które pełnią rolę dekoracyjną, użyteczną, ale jednocześnie potrafią powiększyć pomieszczenie. Podobne wrażenie zapewni nam przestrzenna fototapeta. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych wzorów, a materiały, z których wykonane są fototapety, są coraz bardziej wytrzymałe i bez przeszkód można je myć, a także stosować w łazience czy innych, trudnych miejscach. Przestrzeń możemy powiększyć także poprzez zastosowanie w jednym ciągu mebli o takiej samej wysokości. To prosty i łatwy zabieg, który można łączyć z obrazami czy innymi elementami wystroju wnętrz.

 

Meble do zabudowy

Pamiętajmy, że w małych pomieszczeniach mamy niewiele miejsca na najważniejsze przedmioty dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednich systemów do przechowywania, porządkowania czy segregowania. Wszystko musi być dokładnie przemyślane i wszystko musi mieć swoje miejsce. Jeśli rzeczy będą porozrzucane – w mieszkaniu zapanuje chaos i pomimo ciągłego sprzątania, będziemy mieli wrażenie, że jest w nim permanentny bałagan. Jeśli wybierzemy szafę do zabudowy, zapewne pomieści ona dużo więcej rzeczy niż tradycyjna szafa stojąca. Jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie pawlaczy – wykorzystamy każdą wolną i odpowiednią do tego celu przestrzeń, zachowując tym samym miejsce na dole, które będzie nam służyło do odpoczynku czy swobodnego przemieszczania się. W kuchni warto zabudować szafkami przestrzeń aż do samej góry. Dzięki temu pomieścimy wszystkie sprzęty i przedmioty, a odpowiednio schowana drabinka, pozwoli nam dotrzeć do najwyżej położonych szafek. W małym mieszkaniu zabudować możemy praktycznie wszystko – umywalkę, przestrzeń nad WC, korytarz, ściany w sypialni. Możliwości jest naprawdę dużo, a wszystko zależy od potencjału danej przestrzeni, kreatywności jej właściciela lub architekta oraz od naszych oczekiwań odnośnie danej aranżacji. Nie jest trudno urządzić małe mieszkanie tak, aby było funkcjonalne – trzeba tylko mieć na nie pomysł i poznać kilka pomocnych trików.

 

Amadeusz Kulczyk