fbpx
Zadzwoń do nas

Wnętrza w stylu prowansalskim

Obok Paryża i zamków nad Loarą we Francji, Prowansja cieszy się największą popularnością wśród turystów z całego świata. Panuje tam niezwykły klimat, który znajduje swoje odzwierciedlenie w stylu prowansalskim. Zagościł on już w wielu domach. Jest ceniony również w Polsce, ponieważ swoją formą nawiązuje do spokojnej, malowniczej i bardzo tradycyjnej wsi sprzed lat. Czym charakteryzuje się styl prowansalski? Jak wprowadzić go do własnych wnętrz?

Stylowy i niepowtarzalny klimat wnętrz

Styl prowansalski we wnętrzach charakteryzuje się przede wszystkim starymi lub stylizowanymi na używane meblami drewnianymi, wszechobecną bielą, świeżymi kwiatami oraz ziołami w kuchni. Takie zestawienie wprowadza do wnętrz niepowtarzalną harmonię oraz klimat, że aż prawie czuje się gorące, południowe słońce i zapach lawendy dobiegający z pobliskich pól.

Należy pamiętać, że w stylu prowansalskim najważniejsze są barwy. Kolorystyka ścian, mebli i dodatków utrzymana jest w bieli, jednak dopuszczane są bardzo jasne szarości oraz kolor naturalnego, jasnego drewna. Ważnym elementem są również różnorodne materiały – zasłony, narzuty i dywany. Powinny być miękkie i naturalne. Idealnie sprawdzą się delikatne motywy kwiatowe i roślinne.

Dodatki również utrzymane są w bardzo jasnej kolorystyce, jednak przy nich można sobie pozwolić na nieduże odstępstwa. Delikatnie różowe zasłony, fioletowe jak lawenda poduszki na kanapie czy żółty jak południowe słońce dywan również będą pasowały do wnętrz zaaranżowanych w stylu prowansalskim. Modne są także świeże kwiaty i zioła, umiejscowione w całym domu.

Dodatki, które tworzą dom

Styl prowansalski to przede wszystkim ciepłe, przytulne i delikatne w swoim wyrazie wnętrza, które tworzą prawdziwy dom. Osiąga się to poprzez naturalne i zwiewne tkaniny, takie jak bawełna i len, które z powodzeniem zastępują sztuczne, błyszczące i połyskujące materiały, takie jak welur czy tafta. Rezygnuje się również z koronek i haftów (te ostatnie mogą się pojawić w małej ilości, ale muszą być delikatne i pastelowe).

Meble powinny być drewniane i posiadać zawiasy oraz uchwyty z kutego żelaza, co podkreśli przytulny i swojski klimat. Do stylu prowansalskiego pasują również szafy, komody i witrynki na charakterystycznych, kilkucentymetrowych nóżkach. Nie powinny zawierać zbędnych przeszkleń i zdobień – wszystko ma być proste, naturalne i rustykalne.

Kuchnia po prowansalsku

Głównym elementem kuchni zaaranżowanej w stylu prowansalskim są drewniane szafki, pomalowane na biało (najlepiej z delikatnymi przetarciami) i stylizowane na postarzane. Najlepiej, gdyby były otwierane, a nie przesuwane, i miały przeszklenia, przez które widać ceramiczną zastawę i zaprawy w słoiczkach. Blaty kuchenne również powinny być ceramiczne.

W kuchni urządzonej w stylu prowansalskim jest miejsce wyłącznie na sprzęty AGD w kolorze białym, stylizowanym na takie sprzed pięćdziesięciu lat. W innym wypadku powinny być po prostu zabudowane. Na podłodze mogą być grube, drewniane deski, beżowe płytki lub jasna i wzorzysta terakota.