fbpx
Zadzwoń do nas

WNĘTRZA W STYLU SKANDYNAWSKIM

WNĘTRZA W STYLU SKANDYNAWSKIM

“Styl skandynawski to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich w ostatnim czasie. Swoją popularność zawdzięcza ciepłym i przytulnym aranżacjom, które są jednocześnie proste i potrafią rozświetlić każde wnętrze. Co istotne – wnętrza w stylu skandynawskim są niezwykle funkcjonalne i piękne – idealne do wypoczynku i spędzania czasu z rodziną.”


Biel i drewno

Wnętrza tego typu umożliwiają stworzenie prawdziwie gościnnej, rodzinnej atmosfery. Stosowane barwy są jasne i ciepłe, i bazują na bieli, odcieniach szarości, czasami także brązu. Dominującym materiałem we wnętrzach w stylu skandynawskim jest naturalne drewno. Podłogi w takich pomieszczeniach są drewniane i zawsze w naturalnym odcieniu. W większości są one poddawane procesowi bielenia lub pokrywane białą farbą, lakierem albo olejem. Drewno stosowane w tego typu aranżacjach musi stanowić wrażenie przytulności, a podłogi powinny być zawsze jasne i naturalne.


Oświetlenie

W mieszkaniach w stylu skandynawskim bardzo istotne jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, które stanowi integralny element pomieszczeń. W tego typu aranżacjach stara się wykorzystywać jak najwięcej światła naturalnego, dziennego. Tym samym unika się w nich zawieszania firan i ciężkich zasłon. Jeśli chcemy zastosować zasłony, to tylko w celach dekoracyjnych, tak, aby ociepliły powierzchnię poprzez odpowiednio dobraną tkaninę. Najczęściej wykorzystuje się lekkie, naturalne materiały, takie jak np. len czy bawełna. Na oknach w takich pomieszczeniach możemy spotkać rolety, które przez większość dnia są otwarte i pozwalają na przenikanie do wnętrza promieni słonecznych, które przepięknie je rozświetlają. Niewątpliwą zaletą rolet jest fakt, że w ciągu dnia nie zatrzymują słońca, ponieważ zajmują bardzo mało miejsca, natomiast w nocy mogą zostać ściągnięte i stworzą klimatyczny, intymny nastrój. Sztuczne oświetlenie musimy stosować ostrożnie i powinniśmy dokładnie przemyśleć, jaką funkcję ma ono spełniać. Musi być ono minimalistyczne w formie i jak wszystko w stylu skandynawskim – wykonane z naturalnych materiałów. W tego typu wnętrzach doskonale sprawdzają się proste lampy metalowe, albo takie, które mają papierowe abażury. Często stosuje się także oprawy szklane, które idealnie oddają światło. Należy pamiętać, że wnętrza w tylu skandynawskim nie mogą być prześwietlone, a zastosowane oświetlenie powinno być delikatne i ciepłe.


Jasne i naturalne barwy

W takich pomieszczeniach nie stosuje się dużej ilości kolorów. Użyte barwy powinny być naturalne i jasne, tak, aby maksymalnie rozświetlić pomieszczenie. Można je skontrastować z odcieniami szarości lub brązu, ale muszą to być bardzo przemyślane połączenia. Dodatkowo w aranżacjach w stylu skandynawskim stosuje się naturalną, bieloną cegłę. W większości taka cegła znajduje się na jednej ścianie, tak, aby nie przytłoczyć pomieszczenia. Takie rozwiązania mają pełnić funkcję dekoracyjną i jednocześnie powinny stanowić ważny element całości zaprojektowanego wnętrza. Jeśli pomieszczenia są wysokie, ich rozświetlenie, dzięki zastosowanym materiałom, może być naprawdę imponujące.


Jakie dodatki?

Kolejnym, ważnym elementem wystroju w tego typu wnętrzach, są dodatki. Aranżacje w stylu skandynawskim są proste i funkcjonalne, ale żeby stworzyć wrażenie przytulności, bardzo istotne jest zastosowanie odpowiednich elementów dekoracyjnych. Taką rolę pełni duża ilość poduszek czy narzut lub koców, dzięki którym wypoczywanie w pomieszczeniu jest niezwykle przyjemne. Te rozwiązania pozwalają na stworzenie domowej atmosfery, pełnej ciepła i wygody. Tego typu elementy musi cechować prostota i wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak wełna, bawełna czy len. Dodatkowo, w tego typu wnętrzach, powinno znaleźć się dużo ramek ze zdjęciami, wazonów, świeczników – czyli wszystko to, co stworzy wrażenie rodzinnej atmosfery. Często to właśnie dodatki ożywiają takie aranżacje, dlatego z powodzeniem możemy zastosować tu trochę kolorów – np. na poduszkach, czy w sposobie doboru kwiatów. Należy jednak pamiętać, że we wnętrzach skandynawskich wszystko musi być zaplanowane z wyczuciem i musi stanowić spójną całość.


Wnętrza Skandynawskie nie dla każdego

Wnętrza w stylu skandynawskim nie są odpowiednie dla każdego. Tak przytulny i ciepły styl po prostu trzeba lubić. Jeśli jesteśmy zwolennikami chłodnych, prostych form, lub ferii barw – na pewno warto rozważyć aranżacje innego typu. Jeśli jednak marzymy o rodzinnej atmosferze, przepełnionej miękkimi, delikatnymi dodatkami, jasnymi barwami, urozmaiconej delikatnym oświetleniem i ciepłem świec – styl skandynawski będzie dla nas idealny.

Amadeusz Kulczyk